Strona internetowa dla szkoły

Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Standardy nowoczesnej strony internetowej szkoły

Dostępność cyfrowa

WCAG, czyli „Wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych” (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to zbiór zasad dotyczących tworzenia i prezentowania treści internetowych w sposób zapewniających ich dostępność dla jak najszerszej grupy odbiorców, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Zostały one pogrupowane zostały w cztery podstawowe zasady:

Postrzegalność – wszystkie elementy na stronie muszą być pokazane użytkownikom w sposób zrozumiały dla ich zmysłów.

Funkcjonalność – przygotowanie funkcjonalności muszą być możliwe do użycia i wykorzystania.

Zrozumiałość – interfejs, nawigacja, przyciski i inne elementy informujące lub wymagające akcji użytkownika muszą być zrozumiałe.

Kompatybilność – treści i materiały mają być opublikowane w taki sposób, który zapewnia ich prawidłową interpretację przez stworzone do tego technologie, również te, które wspomagają osoby z niepełnosprawnościami.

Strony internetowe, które spełniają wytyczne WCAG nazywamy dostępnymi cyfrowo

Każda z Zasad zawiera wytyczne, dla których przygotowane zostały kryteria sukcesu, określające spełnienie danej wytycznej na danym poziomie. Zdefiniowane są trzy poziomy spełnienia danej wytycznej:

Poziom A – najbardziej podstawowy. Spełnienie wytycznej na tym poziomie oznacza zapewnienie dostępności cyfrowej jedynie w sposób podstawowy. Zapewnienie dostępności na poziomie A jest bezwzględnym obowiązkiem.

Poziom AA – poziom rekomendowany, zapewnia dostępność cyfrową w możliwie szerokim zakresie dla większości użytkowników w tym osób z niepełnosprawnościami. Zapewnienie dostępności na poziomie AA jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów publicznych.

Poziom AAA – najwyższy poziom dostępności, gwarantujący pełną dostępność wszystkich elementów serwisu dla wszystkich użytkowników serwisu.

Responsywność strony internetowej jest absolutnym standardem

Każda strona internetowa, nie tylko szkolna, powinna być responsywna. Oznacza to, że po otwarciu strony na urządzeniach mobilnych, powinna ona dostosować się do dowolnej szerokości, nie tracąc przy tym na swej jakości i czytelności.

Dodatkowo powinna mieć łatwo dostępne elementy nawigacyjne oraz klikalne.

 

CMS WordPress - wygodny system aktualizacji treści

CMS to system zarządzania treścią strony w oparciu o proste edytory nie wymagające umiejętności programowania. Najprostszym i najbardziej popularnym systemem powszechnie stosowanym jest wordpress. Obecnie rekomenduję prawie każdej stronie ten system gdyż:

    • Jest bezpłatny, co uniezależnia użytkownika od firmy, która utworzyła stronę. Aktualizacje są częste i również bezpłatne, można je ustawić automatycznie i mieć pewność że strona będzie funkcjonować prawidłowo.

    •  Nie związuje użytkownika żadną umową, w przeciwieństwie do autorskich systemów firm tworzących strony.

    • Posiada mnóstwo wtyczek, które dają naszej stronie nieskończoną możliwość tworzenia funkcjonalności i nietuzinkowego wyglądu.
    • Można napisać szablon graficzny od zera, a później dowolnie go modyfikować. Unikamy dzięki temu efektu „przestarzałej” strony po kilku latach. Łatwo zauważyć taki efekt na stronach gdzie przed laty zostały zakupione gotowe szablony, i tak zostały, bo użytkownik jest związany abonamentem z firmą. Szczególnie na stronach szkół taki „związek” jest często praktykowany.

    • Nawet jeżeli pierwszy raz w życiu korzystasz z wordpressa i nie masz kogo zapytać o radę, to w sieci jest mnóstwo filmów i tutoriali prowadzących Cię krok po kroku, jak aktualizować swoją stronę. Nikogo o nic nie musisz prosić. Ani płacić.

    HTTPS:// bezpieczeństwo danych na stronie

    Po co nam szyfrowanie na stronie? Dla bezpieczeństwa danych, które na niej przechowujemy. Odpowiedzialność za przetwarzane dane to kwestia kluczowa dla wszystkich właścicieli stron internetowych. Szyfrowanie zapewnia wysoki standard zabezpieczeń przed możliwością włamania ale też daje naszej stronie certyfikat wiarygodności. Strona instytucji publicznej, jaką jest szkoła czy przedszkole powinna taki certyfikat posiadać.

    Nazywam się Ewa Napora i w Site - Design zajmuję się tworzeniem stron internetowych dla szkół. Projektowałam strony dla szkół w których pracowałam jako nauczyciel informatyki. Znam specyfikę branży, wiem co powinna zawierać strona szkoły i dla kogo ją tworzymy. Wykorzystuję znajomość przepisów prawa oświatowego przy tworzeniu dokumentów na stronę. Doświadczenia zdobyte w szkole ułatwiają mi kontakt z ludźmi, prowadzenie szkoleń i tworzenie przystępnych materiałów dla użytkowników stron.

    Strona internetowa stworzona przez naszą firmę staje się w pełni własnością szkoły. Jest niezależna. W przeciwieństwie do firm w których szkoły są tylko "dzierżawcami" swojej strony przez czas opłacania abonamentu.

    Projekt strony będzie indywidualny, utworzony zgodnie z potrzebami szkoły. Nie korzystam z gotowych szablonów. Daje to nam możliwość pełnej kontroli nad wyglądem i funkcjonalnością strony.

    Osoby wyznaczone do redagowania strony zostaną przeszkolone i otrzymają bezpłatne wsparcie techniczne na czas wdrażania strony. Dodatkowo otrzymają instrukcję krok po kroku, jak wprowadzać zmiany na stronie.

    Szkoła otrzymuje roczną, darmową gwarancję.

    Napiszę, lub pomogę napisać, deklarację dostępności dla strony, którą utworzymy. Bez dodatkowych kosztów.